Zlín 20.5.2012

Minulý víkend (19. – 20. 5.) proběhla další soutěž F3K, pořádaná klubem LMK Zlín. Klání bylo tentokrát přestěhováno z holešovického letiště na letiště v Kroměříži. Většina pilotů přijela už v pátek na pozvání Marcela Králíka, který tento rok oslaví  kulaté narozeniny a připravil pro nás parádní hostinu s upečeným masem, klobásami a pivem. Marceli, ještě jednou vše nej a ať ti to lítá.

            Druhý den dorazili ostatní a celkově se nás tam sešlo 21. Létalo se na tři rundy. Organizace byla bezchybná a dobře zvládnutá, a protože mezi rundami nebyly žádné velké prostoje, stihli jsme odlétat neskutečných 17 kol!

            Podmínky byly náročné. Vítr zesiloval až k hranici 7m/s, termika utíkala rychle dozadu a na některých místech byla pořádná turbulence. Největší problémy jsem měl s úzkou termikou. Muselo se točit na uchu a nechávat se snášet rychle dozadu. Na to hodně pilotů doplatilo a nedokázali se vrátit zpět do přistávacího pole. Mě se to nedařilo oba dva dny. Když už jsem doletěl, tak jsem pro změnu poslední sekundy lovil nad stany, kde to nebylo úplně nejlepší a skončil jsem v nich, stejně jako hromada pilotů přede mnou. Osiris to odnesl odtrženou směrovkou. Druhý den jsem musel dolétat s novým Bravem, které je sice upravené do větru, ale nemám ho ještě doladěné. Let s ním byla spíše křeč.

Z celé soutěže dopadl nejhůře Ivan Bortel. První den si při startu škrtl uchem o zem a celou Sisinu doslova roztrhal. Další let nastoupil s celouhlíkovým Osirisem. Opět se při startu ozvala rána, ale neštěstí šktnutím o drn si jen natrhl vrchní potah. Konečná i pro Osirise nastala v následujícím kole. Další ránu o zem letadlo nevydrželo. Poslední kolo statečně dolétával s gumovým Blaníkem, za povzbuzování ostatních se mu podařilo ulovit termiku a nalétal celých 35s.

Zasloužile vyhrál Pavel Kryštof, který sice nehází úchvatné výšky, ale číst vzduch opravdu umí. Jen o pár bodů za ním skončil Ivo Bratršovský. Kdyby Ivoš více trénoval a měl opět svého Steigeisna, byl by k neporažení jako před třemi lety. Já jsem s velkou ztrátou na první dva uhájil třetí pozici.

Na závodech ve Zlíně pokaždé panuje skvělá atmosféra o kterou se především starají místní Valaši (Petr Dvořák a Jirka Rafaj). Jejich hlášky nemají chybu. Ostatně, psal o nich na svém deníčku i Komár. Jako ostatní piloti, budu se opět těšit na další klání ve Zlíně.

Přiložené soubory