Vypich 26. 11. 2011

 

Poslední závody tohoto roku jsem absolvoval na Vypichu. Předpověď počasí slibovala pěkný slunečný den. Krásně sice bylo, ale už od rána foukal silný vítr kolem 7 m/s. Jako první se tradičně létají RCH. Můj speciál však vydržel pouze tři kola. Hned po prvním letu mě vítr obrátil letadlo a načal jsem přepážky v trupu. Druhý let jsem pro změnu nepřistál do vymezeného prostoru vůbec a třetí let skončil sice ve čtverci, ale zato s přeraženou gondolou. Za včechny tři lety jsem byl ve vzduchu asi jen 2 minuty! Další kola jsem vynechal.

Vítr se na F3káčka začal mírnit na snesitelných 5 m/s. Občas se dala najít i ternika. První tři kola jsem se pokoušel lítat s Osirisem, ale bylo znát, že tam chybí zátěž. Letadlo se kolíbalo a nechtělo jít proti větru. Potkala mě však další smůla, když jsem se při úloze „všichni nahoru“ střetl s jiným modelem a přišel jsem o ocásky. Trup a křídlo naštěstí přežilo bez škrábance. Na další kola jsem byl nucený vzít JJEdgeho. Měl jsem to udělat už na první lety. Mám ho v D-boxu o váze 310g. V té době už jsem neměl sílu na pořádné hody, ale i tak šel lehce vyhodit do 60 m. Je znát, že éra s profilem Edge mají daleko větší pronikavost, ale hůře se seřizují než házedla s prolily AG. Doteď si nejsem úplně  jistý s polohou těžiště. Třeba oproti výrobci ho mám o 9 mm vzadu! Další věc, kterou ještě musím předělat je kolík. Je mnoho diskuzí o tom, co je lepší. Jestli placka, nebo kulatina. Já jsem měl zatím pouze házedla s trubičkou (tlustostěnná, 5mm, uhlík) a nemůžu si na nově namontované „lízátko“ zvyknout. Nevypouštím to z ruky podle mích představ. Podle mého názoru je kulatina lepší, protože se mě v poslední fázi hodu letadlo ještě obtočí  kolem měho a já to přesněji s větší razancí vypustím. Vyhrál jsem s odřenýma ušima já. Šlapali mě na paty ještě Tomáš Winkler, Gustav Bulín, Martin Zemánek a nováček této kategorie Filip Kalenský. Jejich přesné pořadí se dozvím až s došlou výsledkovkou od Lumíra Apeltauera.

Následovalo poslední v kategorii F6D. To jsou vyřazovací lety, které jsou i pro diváka nejzajímavější. Třetí byl Gustav Bulín, druhý Martin Zemánek a já jsem zvítězil.

Tentokrát to nebylo tak snadné lítání jako na začátku listopadu, kde nebyl problém nalétat 10 minut, ale i tak jsem vylétaný až do příštího roku 🙂 Budu se na Vás těšit v novém roce. Ondra