Vercelli Worldcup F3K 2016

Dva týdny po sobě jsem zažil dvě krásné soutěže.

První byl Eurocontest v Itálii, poblíž města Vercelli. Druhá soutěž byla národní v Zaječicích u Chrudimi.

Do Itálie jsem vyrazil pouze s Tomášem Markem. Cesta je velice dlouhá, a proto tam jezdím nejdříve po dvou letech, kdy zapomenu na neskutečných 13 hodin v autě. Do Vercelli jsme dojeli v pátek ráno. Letiště bylo pouze modelářské u malého statku. Statek měl dokonce předělanou bývalou stodolu na hangár, kam jsme si modli dávat letadla. Ve statku měli rodinnou hospůdku s příjemnou obsluhou. V pátek večer jsme se právě tam trochu zasekli. Gianmarco Ocibove nám ukazoval nové letadlo a seznámili jsme se s novými závodníky ze Švýcarska. Jen piva by nemuseli mít jen v malých plechovkách J.

V sobotu soutěž začínala až kolem 13 hodiny. Noční slejváky už naštěstí vysušilo slunce a termika se rodila téměř  všude. První den se mě dařilo a společně s dalšími dvěma piloty jsem přenocoval na prvním místě se čtyřmi tisícovkami. Tomáš opravdu radil dokonale. Já mu to tolik neoplatil a měl jednu škrtačku.

Sobotní večer byl na statku úžasný banket. Několik chodů a dobré víno nemělo chybu.

První let v neděli jsme s Tomášem letěli proti sobě. Byla to úloha 3x 200s. Tomášovi radil Andrey Yakovlev z Ruska a mě šel napovídat Tony Hickson z Anglie. Tomáš ztratil jen pár sekund z hodů. Mě se však nepodařil druhý hod, který byl do výšky kolem 20 metrů a nalétal jsem jen dvě minuty. Tímto jsem si udělal první škrtací výsledek. V posledním kole soutěže se létala úloha společné starty, kde se mě vyplatilo křídlo s větší plochou. Hned v prvním letu nikdo nemohl najít termiku a po dvou minutách jsme šli na přistání. Naštěstí jsem společně se Švédem Hammarskiöldem chytil dva metry nad zemí termiku. Létal jsem s velice lehkým Firebladem (230 g) na vztlakových klapkách kolem 12 mm. Švéd se naštěstí chytil jen na dva kruhy a já jsem ho porazil v přímém boji o 3. místo.   Tomáš nakonec vybojoval 19. místo ze 40 závodníků a má alespoň dobré body do reprezentace.

Vyhrál Pierre  Meunier z Francie, druhý byl místní borec Paolo Rota a já byl třetí, ale se 100 % bodů ze soutěže.

Novinku na závod jsem přivezl já (Maat 2), Gianmarco Ocibove a Andrey Yakovlev. Andreyovi letadlo létá určitě slušně, protože byl se mnou po prvním dnu na prvním místě.

Získali jsme si srdce majitelů místního statku, kteří se nás po celý den chodili ptát, jak na tom jsme. Tomášovi dokonce k obědu  připravili i speciální pizzu. Při loučení jsme museli slíbit, že příští rok si přijedeme znovu zalétat.

Krásné fotky ze soutěže mě poslala jediná žena v závodním poli Groz Marie-Ange a naleznete je zde: