F3K Zielona Góra 25.5.2012

Ve dnech 25. 5. – 27. 5. na letišti v Zelené Hoře v Polsku proběhla další soutěž ze seriálu F3K Eurocontest. Sešlo se 21 pilotů z Ukrajiny, Německa, Dánska, Holandska a Čech. Největším favoritem byl němec Marc Werth, který minulý rok vyhrál celý Eurocontest a holanďan Loet Wakkerman. Oba létají vlastní stroje. Marc má velice rychlé letadlo, které posílá do neuvěřitelné výšky. Loet si vyrábí letadla sice do formy, avšak jádro nemá z rohacellu, ale z XPS. Ve vzduchu se chová klidněji, než stroj Marca, ale na první pohled nemá takový kluz. To však vynahrazuje dokonalým slétáním a precizní pilotáží.

            První den vítr neustále kolísal mezi 2 m/s až 7 m/s, tak jsem střídal Osirise a Thowta. Osirise sice posílám výš, ale v termice hůř točí, tak jsem v slabších podmínkách létal s Thowtem. Nejvýce mě mrzí, že jsem neměl dodělaného nového JJ Edge. Díky rychlému profilu by byl ideálnější, než zmiňovaná letadla, protože byly potřeba rychlé přeskoky mezi silnými termikami a klesáky, při stále měnícím se větru. Pavel Kryštof odlétal oba dny se Sal-Peterem, kterého zásoboval větším, nebo menším balastem. Oba dva dny se pohyboval na rozmezí třetího až pátého místa. Chyby pilotů v posledním kole zajistily Pavlovi parádní třetí příčku.  Druhé místo si vylétal Loet a snad o třídu výš zvítězil Marc Werth. Za 12 odlétaných kol neměl co škrtat! Já jsem skončil na sedmé pozici. Opět se budu opakovat, ale už by jsem měl začít pořádně trénovat. Nebyl sem spokojený s hody, ani s točením v termice. Letový park musím určitě rozšířit o Edge a hodně lehké Bravo. ME se blíží a jsem rád, že mně to alespoň trochu postrčí dopředu.

            Navzdory praní se závodem se mi tam velice líbilo. Poláci pod vedením Leszka Malmyga měli vše připravené. Nejen organizaci závodů, ale i všechno kolem toho. Už minulý rok byl největší zážitek jejich banket. Kvůli tomu jsem i celý den nic nejedl, abych měl místo na večer. Jídlo všech chutí se zapíjelo vodkou a mnou přivezenou slívkou ve velkém. Druhý den ráno mně kupodivu vůbec nic nebylo (to se mě dlouho nestalo:-) a zalétal jsem samé tisícovky!

            Polský F3K Eurocontest je určitě můj neoblíbenější závod a příští rok se budu těšit.   

 

Fotogalerie - příspvěku


Přiložené soubory